3 Eyl 2013

aslında ben de bilmiyorum

Yaş 24. Bu yaştan sonra meslek değiştirmek hakikatten zormuş. Tırt bir ön lisans mezunuyum. Kpss de iki yil da 1 kişi alıyorlar. Vay halime. Dedim ki kendimi liseden sevmediğim mesleği okudum, ön lisansta belki işe yarar diye okudum. Bitti de yaramadı. 3. Ve tahminen sonuncu meslek seçimim, karar vermek feci zor. Hep söylerim iki şeyin hayati önemi var; biri meslek seçimi ikincisi, eş seçimi. Biriyle ömür boyu yaşayacaksın, diğerini de emekli olana kadar sabah akşam çalışacaksın.

Ailem bu sefer karışmıyor da aman çok iyi ediyorlar. Baştan eleşmeselerde sağlık meslek mükemmel seçimdi. Sayısalcı olarak sözele geçmekle sevgiliden ayrılmak ayni şey. Affalliyorsun, ne işim var burada diyorsun, resmen salak oluyorsun. Ama alışıyorsun.

Yeteneklerimi düşünüyorum; resme aşıktım aslında kopyacının tekiydim; gördüğünüm aynisini çizerdim. Yıllar olmuş resim çizmeyeli. Kıyafetlere kendi tarzımı yansıtabiliyorum, söküp ellerimle tekrar istediğim gibi dikebiliyorum. Yazmayı seviyorum kesinlikle yeteneğim yok farkındayım. İşe yarar bişey yok, iyi dedim lisans tamamlıyım bari.

Açiköğretimde dikey geçiş diye bişey var. Diplomanla git seni 3. Sınıfa alıyorlar harç 205 lira, bölümler tırt. İktisat, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, kamu yönetimi, maliye, uluslararası ilişkiler, işletme, konaklama iişletmeciliği ve sosyoloji. Bakıyorum iş alanları çok nedense herkes işsiz.
Açiköğretimde bi de 2. Üniversite var. Ön lisans bölümleri; adalet, bankacılık ve sigortacılık, büro yönetimi ve yönetici asistanlığı, çağrı merkezi hizmetleri, diş ticaret, elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı, emlak ve emlak yönetimi, ev idaresi, fotoğrafçılık ve kameramanlık, halkla ilişkiler ve tanıtım, ilahiyat, insan kaynakları yönetimi, işletme yönetimi, kültürel miras ve turizm, laborant ve veteriner sağlık, lojistik, marka iletişimi, medya ve iletişim, menkul kıymetler ve sermaye piyasası, muhasebe ve vergi uygulamalara, özel güvenlik ve koruma, perakende satış ve mağaza yönetimi, radyo ve televizyon programcılığı, sağlık kurumları işletmeciliği, sosyal bilimler, sosyal hizmetler, spor yönetimi, tarım, laborant ve veteriner sağlık, turizm ve otel işletmeciliği, turizm ve seyahat hizmetleri ve ve ve son yerel yönetimler.

Lisans bölümleri; felsefe, sosyoloji, tarih, türk dili ve edebiyatı, işletme, konaklama işletmeciliği, iktisat, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, kamu yönetimi, maliye ve uluslararası ilişkiler.

Türk dili ve edebiyatı bölümüne hayranim okuyum dedim tekrar öss’ye (gerçi adi 10 kere değişti, neydi hatırlamıyorum) okuyum, dedim demez olaydım. Google da yarim saat yetti vazgeçmeye. Tamam 4 yil bitti. Öğretmen olmak için formasyon lazim. Tezsiz yüksek lisans adi altında dolandırıcılık efendim 2.050 TL ile 10.000 TL arasıymış. Alese girilecekmiş falan filan. Dershanelerde öğretmenlik olayını az çok sömürülmek olduğunu herkes biliyor. Üniversitede öğretim görevlisi, öğretim elemanı olmak, polis olmak (Bugünkü hükûmet bol bol polis alıyor)

Açiköğretim sosyoloji bölümünde formasyon yokmuş. Neden; mantık dersi yok. Şaka yok. Bölüm var, dersler boş demek. Gerçi mantıkları   işe yaramayan diplomaları verip para kazanmak. Salak kafam nasıl da unuttu.

Peki, ben ne yapacağım? sorunun cevabi basit. Aklıma uyan meslekleri küçük kağıtlara yazıp katlayacağım. Gözümü kapatıp iyice karıştıracağım. O küçük kağıtta yazan harfler yeni mesleğim olacak.
Ne dersin belki de çok düşünmemek lazim.


4 yorum:

 1. sağlık meslek lisesini bitirmişsen çok iyi.. sağlık lise mezunu olarak iş bulmak kolay diye biliyorum. işe başladıktan sonra açıköğretim 4 yıllıkları düşünsen daha iyi olmaz mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. meslek lisesi okudum başinda sağlik yok,aslinda sevmediğim iki bölüm okudum, öğretmenlik danişmanlik şimdi de üçüncüyü ariyorum=)

   Sil
 2. 24 yaş meslek değiştirmek için çok genç bir yaş..
  ne istediğinden iyice emin olmak gerekir ama.
  en sonda yazdığın kura yöntemiyle seçmek pek iyi bir yöntem değil ama..:))
  zorlu bir süreç..şimdiden kolaylıklar başarılar dilerim..

  YanıtlaSil
 3. Daha dün ahmet Şerif İzgören'in kitabında yazdığına benzer bir konuyla karşılaştım.Okumanı öneririm.Elma yayınevi,avucunuzdaki kelebek...
  24 yaş meslek değiştirmek için geç bir yaş değil.Mühim olan hayatın ömrü değildir yaşadığımız;önemli olan o hayata nasıl bakabildiğimizdir...
  Nasıl mutlu olacaksan öyle yaşa,sen değerlisin:))
  Bence!

  YanıtlaSil